
pôžičky pre každého
Kontokorentné úvery
Kontokorentný úver, skrátene kontokorent, je možnosť ísť do mínusu na svojom bežnom účte, poskytovaná bankovými domami ako doplnok k bežnému účtu. Niektoré banky neponúkajú priamo kontokorent, ale napríklad povolené prečerpanie bežného účtu. Či tak alebo tak, jedná sa o úvery, ktoré možno čerpať a splácať kedykoľvek.
Hlavná výhoda kontokorentu spočíva v posilnení vašej platobnej schopnosti. Vaše pravidelné a povinné platby (napr. SIPO, inkaso, poistné) odídu v poriadku, keby sa z akýchkoľvek dôvodov na vašom účte nenachádzali dostatočné finančné prostriedky. Úrokové sadzby sa aktuálne pohybujú od 10 do 22% pa. s tým, že ročne uvádzaná úroková sadzba je často zdražovaná mesačným strhávaním úrokov. Prideľovaná úroková sadzba sa líši u podnikateľov - tí môžu dosiahnuť ešte na nižšie úroky, a zároveň vyšší úverový rámec. Ten sa u nepodnikajúcich fyzických osôb obvykle nachádza v rozmedzí 5 000 korún a dvojnásobku čistého mesačného príjmu.
Ako kontokorent funguje?
Kontokorentný úver sa môže opakovať. Akonáhle "pôžičku" splatíte (čiže navýšite stav účtu na čiastku, ktorú ste si požičali plus úrok), môžete z princípu revolvingu opäť čerpať do mínusu. Pozor ale na jednu vec! Banky určujú limitnú čiastku, do ktorej môžete zo svojho účtu čerpať. Pokiaľ hranicu prekročíte, počítajte s vysokým penále okolo 25% pa. Keď vám však na účet príde akákoľvek platba, spravidla výplata, úver bude úplne alebo čiastočne splatený. Potom môžete kontokorent opäť kedykoľvek využiť, a to vždy až do bankou stanoveného limitu. Jeho splácanie prebieha prichádzajúcimi platbami.
Kontokorentný úver je poskytovaný v dvoch podobách:
- Zaistený debet - ručí sa väčšinou termínovaným vkladom v rovnakej čiastke (alebo vyššej), ako je úverový rámec;
- Nezaistený debet - tu nemusí byť žiadne istenie. Pozor! Niektoré banky nezaistený kontokorent vôbec neposkytujú.